SVATEBNÍ FOTOGRAFIE VOTICE A ZÁMEK JEMNIŠTĚ / WEDDING PHOTOGRAPHY VOTICE AND JEMNISTE CHATEAU

Bride and groom photo by photomls.czNa fotografování svatby Anety a Richarda jsem se moc těšila, protože jsem měla možnost je potkat během společného zásnubního fotografování na Pražském hradě (fotky z něj najdete ZDE) a svou milou povahou a krásným vzájemným vztahem mi hned padli do oka. A navíc mám (nejen jako svatební fotografka) ještě slabost pro mezinárodní svatby, tentokrát šlo o česko-anglickou. Přípravy probíhaly ve Voticích a už doma bylo vidět, že tahle svatba bude hodně veselá! :-) Z Votic nevěstu a její rodiče přepravila svatební limuzína na Zámek Jemniště, kde proběhl krásný dvojjazyčný církevní obřad. Pan farář byl naprosto úžasný, pořád vtipkoval a celá kaple se díky jeho modernímu přístupu (dokonce ukazoval, jak si na Google Maps hledal místo, odkud z Anglie “mladí” jsou…) skvěle bavila. Po obřadu pak na novomanžele čekalo vypouštění svatebních holubic – napřed pěkně společně každý jednoho holuba pustil z ruky a pak pan holubář svoje “pošťáky” nechal z transportních beden vyletět všechny najednou – a to byl hukot! :-) Po nezbytných skupinových fotkách jsme v zámeckém parku ušetřili chvilku na pár portrétních fotografií novomanželského páru, a také jsme stihli nahlédnout do novomanželského apartmá Rainier, kde byla pro jejich svatební noc připravena postel s nebesy… Pak už jsme museli pospíchat do Benešova na hostinu, která na svatebčany čekala v Hotelu Benica – ale o tom zase až v příštím příspěvku. Těšit se můžete na dávku originálních fotografií z podvečerní svatební fotoseance, při které si novomanželé zahráli fotbal a pořádně si “zablbli” :-) Několik dalších fotografíí z příprav, obřadu a některé z oslavy a večerního veselí můžete vidět ve svatebním videu – slideshow ZDE. AKTUALIZACE: druhý díl svatebních fotografií ZDE.

I was really looking forward to photograph Aneta´s and Richard´s wedding, because we had a great time shooting this Prague Castle engagement session. You can tell in an instant that these two are madly in love and are made for each other! They are joyful, bursting with laugh all the time and are great to work with – could a wedding photographer wish for better couple? One more thing – I just love international weddings! And this Czech-English one is clearly among my favs this year! Bride was getting ready in her hometown, Votice (Central Bohemia), from where a huge luxury wedding limo took her and her parents to the Jemniste Chateau. What a ride! The ceremony took place in castle´s chapel and the priest was leading the ceremony in both languages, Czech and English, and yet he managed to fill it with funny remarks and jokes. :-) After the ceremony the flock of pigeons awaited the newlyweds, so they let them out as tradition holds. Then there were some indispensable group photos made and we spared some time for couple portraits in the chateau´s park. We also sneaked in the bridal suite where they were to spend their wedding night in the four-poster bed later on. :-) Next blog post will be about the reception at Benica Hotel in Benesov, get ready for some quite original couple portraits from the football field! :-) Spoiler (and some more photos from getting read and ceremony) here in their wedding slideshow. UPDATE: Second batch of wedding photos HERE.

WeddingAnetaRichard0023-2_2.jpgWeddingAnetaRichard0055.jpgWeddingAnetaRichard0083.jpgWeddingAnetaRichard0121.jpgWeddingAnetaRichard0146.jpgWeddingAnetaRichard0186.jpgWeddingAnetaRichard0207.jpgWeddingAnetaRichard0214.jpgWeddingAnetaRichard0249.jpgWeddingAnetaRichard0264.jpgWeddingAnetaRichard0267.jpgWeddingAnetaRichard0338-2.jpgWeddingAnetaRichard0341-3.jpgWeddingAnetaRichard0375.jpgWeddingAnetaRichard0377.jpgWeddingAnetaRichard0405.jpgWeddingAnetaRichard0415.jpgWeddingAnetaRichard0421.jpgWeddingAnetaRichard0427.jpg


Share

One Comment

  1. Anet & Richard 15/01/2012 at 15:42 #

    Hello Magda, hope you are well. We love our wedding photos and felt so lucky to have found you to share our special day, you captured every emotion of the day! We new you would be perfect following our fun filled time around Prague castle where you caught some absolutely beautiful shots. Your photography is wonderful and we could not have asked for better! You put us at ease during the shoot and allowed us to have fun whilst be extremely professional, working with you was an absolute pleasure and we can’t thank you enough! I watch the slide show on you tube that you made all the time and it still brings a tear to my eye bringing the memories of the day back into sharp focus. We would recommend you to anyone out there looking for a photographer! We are already thinking about our next opportunity to use you perhaps when we have children :-) .
    Lots of Love Aneta & Richard